Mercedes-Benz

Bądź smart, przejdź na energię elektryczną!

Autor: Jakub Mucha

Bohaterem tego tekstu jest samochód sprytny jak żaden inny. smart – bo o nim mówimy- w miejskim środowisku czuje się jak ryba w wodzie. Teraz dodatkowo możemy się nim poruszać zupełnie bezemisyjnie, bowiem smart jest pierwszą marką samochodową, która zrezygnowała z silników spalinowych na rzecz silników elektrycznych.

Stylistyka

smart fortwo coupé w kolorze złoty beż

Niedawny face lifting smarta dodał mu nowe, jeszcze bardziej wyjątkowe oblicze. Najbardziej zmienił się przód, który zyskał dużą, jednoczęściową osłonę chłodnicy ze wzorem plastra miodu co jeszcze bardziej podkreśla typowy dla marki efekt „uśmiechniętej twarzy”. Dodając do tego nowe kolory nadwozia, jak na przykład złoty beż, wiele różnych wzorów felg oraz spory wybór elementów wykończenia wnętrza zyskujemy możliwość skonfigurowania smarta tak wyjątkowego jak my.

Największe zalety

Niepowtarzalna stylistyka smarta na pewno przykuwa uwagę, ale to nie ona jest głównym powodem dla którego warto się nim zainteresować. Przede wszystkim smart jest niesamowicie sprawny w przemieszczaniu się tam, gdzie inne samochody mają problemy ze względu na swoje gabaryty. Jego długość to jedyne 269 centymetrów, a promień zawracania to niecałe 7 metrów. Już to daje nam spore możliwości w zaparkowaniu i przejechaniu tam, gdzie inni nie mogą. Co więcej, od kiedy smart jest w pełni elektryczny możemy przemieszczać się nim w pełni legalnie po buspasach oraz jesteśmy zwolnieni z opłat za postój na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania. Kolejną bardzo ważną funkcją w miejskim zgiełku jest radar, który w zależności od natężenia ruchu sam dobiera poziom rekuperacji, więc samochód tak naprawdę myśli za nas w kwestii odzyskiwania energii.

Rodzina smarta

Od lewej: smart fortwo cabrio, smart fortwo coupé, smart forfour

Smart to nie tylko zwykła dwuosobowa wersja fortwo, ale także większa i bardziej pojemna wersja forfour, gdzie zmieścimy się w cztery osoby oraz fortwo cabrio, gdzie w słoneczny dzień możemy otworzyć dach i cieszyć się wiatrem we włosach. W przypadku wersji forfour bardzo istotna jest znikoma dopłata względem mniejszego brata. smart i tak już jest jednym z najtańszych samochodów elektrycznych na rynku, a wersja czteroosobowa jest droższa od standardowej tylko o ok. 1500 złotych.

Ładowanie

Ładujący się smart fortwo coupé

Aspekty związane z ładowaniem smarta są bardzo proste. Akumulator ma pojemność 17,6 kWh co oznacza, że ze zwykłego gniazdka domowego możemy naładować go do pełna w niecałe 8 godzin. Używając natomiast opcjonalnej ładowarki o mocy 22 kW oraz Wallboxa możemy to zrobić w mniej niż godzinę, więc tak naprawdę naładujemy samochód szybciej niż smartfona. Na pełnej baterii przejedziemy około 130 kilometrów, dzięki czemu smart jest idealnym samochodem do codziennej komunikacji. 

Aplikacja smart EQ Control

Użytkownicy Mercedesów na pewno znają aplikację Mercedes Me Connect. Taką samą aplikacją dysponuje smart. Możemy tam sprawdzić takie dane jak poziom naładowania akumulatora, zasięg pozostały przy aktualnym naładowaniu akumulatora oraz włączyć zdalnie klimatyzowanie, tak aby przy wsiadaniu zapewnić optymalną temperaturę we wnętrzu. W aplikacji możemy też skorzystać z funkcji ECO Score, która przekaże nam porady w celu poprawy efektywności jazdy samochodem elektrycznym.

Własne spostrzeżenia

smart fortwo cabrio

Gdy pierwszy raz wsiadałem do elektrycznego smarta nigdy bym się nie spodziewał, że zostanę tak wielkim fanem tego małego urwisa. Pierwsze co mnie zaskoczyło to ilość miejsca jaką oferuje dla kierowcy. Samochód z zewnątrz wygląda dość niepozornie, jednakże w środku oferuje optimum przestrzeni dla kierowcy i pasażera. Kolejne zaskoczenie przyszło tuż po wciśnięciu pedału przyspieszenia. To z jaką dynamiką i płynnością ten samochód przyspiesza jest naprawdę imponujące. Gwarantuję, że ciężko będzie znaleźć dla niego konkurenta, gdy mówimy o sprincie w mieście.

smartem miałem okazję jeździć kilka dni i używać go jako normalnego samochodu na co dzień. Dopiero wtedy przekonałem się jak przyjemna może być miejska dżungla, która zazwyczaj jest bardzo stresująca do jazdy. Jego małe gabaryty mają wielkie znaczenie w mieście. Parkowanie prostopadłe tam gdzie inni parkują równolegle? Nie ma problemu! Manewrowanie niemal w miejscu? Tu smart również sobie świetnie poradzi.

Jazda smartem jest niesamowicie przyjemna i lekka, a radar rekuperacji tylko pomaga w płynności jazdy. Są sytuację, w których nie musimy nawet hamować, bo samochód zrobi to za nas. Co do innych plusów poruszania się smartem to zdecydowanie są to buspasy, które zawsze przeklinałem, a  tym razem były dla mnie prawdziwym zbawieniem. Tam, gdzie stały tradycyjne samochody ja, z moim smartem, zwinnie przemykałem obok nich. No i jeszcze jedno na koniec, czyli pakiet zimowy, który na start zawiera dodatkową izolację drzwi oraz kokpitu. Do tego jednym naciśnięciem guzika włączamy podgrzewanie nie tylko fotela, ale też kierownicy. Kto kiedyś miał taką funkcję w samochodzie wie jak bardzo można ją docenić w zimne poranki. Ponadto, w wersji czteroosobowej podgrzewane będą również tylne fotele.

Po całym dniu jazdy mogłem podłączyć smarta do ładowania na noc w garażu i być spokojnym, że od rana będę miał pełną baterię do dyspozycji, a to wszystko za nieporównywalnie niższą cenę w przeliczeniu na 100 kilometrów niż tankowanie samochodu z silnikiem konwencjonalnym.

Podsumowanie

Słowem zakończenia dla kogo jest smart? Dla wszystkich, którzy cenią sobie swobodę przemieszczania po mieście, dla tych, którzy chcą wyróżniać się z tłumu oraz tych, którzy chcą dbać o środowisko i oszczędzać na paliwie. Smart jest zaskakująco uniwersalnym samochodem i jestem pewien, że zaskoczy każdego, kto zdecyduje się sprawdzić jego możliwości na własnej skórze.