Mercedes-Benz

Kompaktowy Mercedes-Benz SUV na każdą trasę

Autor: Tomasz Zalewski

Debiutuje na świecie, a w naszym Salonie już jest dostępny. Mowa oczywiście o nowym GLA, który  jest najmniejszy w gamie SUV-ów Mercedesa. Ten miejski crossover dopełnia zmodernizowaną gamę Mercedes-Benz MFA (Modular Front Architecture). Poprzednia generacja trafiła do ponad miliona klientów. Był to jeden z bardziej popularnych samochodów w wersji SUV sprzedawanym w salonach Mercedesa. Nowy GLA w porównaniu z poprzednim modelem wyróżnia się przede wszystkim nowym wyglądem zewnętrznym, nieco bardziej przestronnym wnętrzem, innowacyjnym systemem multimedialnym, czy nowymi systemami bezpieczeństwa, których wcześniejszy model nie posiadał.

Design nadwozia

Projektanci proponują nam kompletnie nowy wygląd zewnętrzny pojazdu, dzięki czemu GLA zyskuje dynamikę (współczynnik oporu powietrza wynosi 0,3) i elegancję. Nowy SUV jest wyższy o 122 mm, szerszy o 30 mm oraz ma większy rozstaw osi o 30 mm.  Producent oferuje nam samochód w trzech wersjach stylistycznych (Style, Progressive lub AMG), urozmaicone aluminiowe felgi w rozmiarach od 17” do 20”. W wyposażeniu standardowym dostajemy światła LED (opcjonalnie MULTIBEAM LED) oraz kamerę cofania. Ciekawą opcją jest wybór dachu panoramicznego.

Wnętrze

Co ciekawego we wnętrzu samochodu? Przede wszystkim większa przestrzeń, zaawansowanie technologiczne, a także sportowa stylistyka, która wyznacza trend dzięki opływowym kształtom. Innowacyjny system multimedialny MBUX, który wykonuje nasze polecenia za pomocą komend głosowych „Hej Mercedes”, przejrzysty szerokoekranowy kokpit czy oświetlenie ambiente (64 kolory) umożliwiające dostosowanie barw do naszego nastroju czy innych upodobań.

Komfort

Nowy model zaopatrzony jest w wiele udogodnień wpływających na komfort przebywania i prowadzenia SUV-a. Samochód posiada wiele dodatkowych funkcjonalności takich jak bezdotykowe otwieranie i zamykanie klapy bagażnika czy przesuwanie wzdłuż drugiego rzędu siedzeń. Dodatkowo możemy doposażyć pojazd w ładowarkę indukcyjną lub w coraz bardziej doceniany pakiet pozwalający na integrację smartfona z naszym autem. Usługa Mercedes me Connect pozwala lokalizować pojazd, zdalnie otwierać/zamykać zamki czy sprawdzać status pojazdu, a także informuje o szkodzie parkingowej bezpośrednio na telefon komórkowy właściciela.

Bezpieczeństwo

Nowy GLA wyposażony jest w systemy, które mogą wspomagać jazdę kierowcy, na przykład pilot odległości DISTRONIC odciążający kierowcę regulując odległość od poprzedzającego pojazdu oraz aktywny asystent hamowania czy aktywny asystent pasa ruchu. Pakiet wspomagania bezpieczeństwa jazdy w momencie gdy kierowca nie będzie w stanie prowadzić np. z powodów zdrowotnych, sam zatrzyma samochód, włączy światła awaryjne i połączy się z centralą alarmową Mercedes-Benz. System PRE-SAFE® podejmuje działania, które pomagają ograniczać skutki kolizji, chroniąc nasz słuch.

Wersje silnikowe

Samochód występuje w wersji z silnikiem benzynowym jak i diesla. GLA w wariancie benzynowym pojawia się w modelu 200 i 250. GLA 200 o pojemności 1332 cm3 i 163 KM, momencie obrotowym 250 Nm jako jedyny posiada skrzynię 7G-DCT. Model GLA 250 o mocy 224 KM (moment obrotowy 350 Nm) i pojemności skokowej silnika 1991 cm3, opcjonalnie możemy wybrać napęd na  4 koła (4MATIC). W wersji z silnikiem diesla możemy skonfigurować model GLA 200d oraz GLA 220d. Oba modele mogą być dodatkowo wyposażone w napęd 4MATIC. GLA 200d i 220d mają pojemność 1950 cm3 i odpowiednio 150 KM (320 Nm) i 190 KM (400 Nm). We wszystkich odmianach za wyjątkiem GLA 200 występuje skrzynia dwusprzęgłowa ośmiobiegowa 8G-DCT, która idealnie dopasowuje się do potrzeb kierowcy takich jak jazda z niskimi prędkościami obrotowymi czy nagłego przyspieszenia.

W pigułce

Kompaktowy SUV ma ciekawy, nowoczesny styl, choć wydaje się, iż nie są to jedyne argumenty, które przemawiają za nową „gwiazdą”. Atrakcyjne, dobrze wykonane wnętrze, multimedia z funkcjami głosowymi LINGUATRONIC, idealny układ jezdny oraz zaawansowane systemy bezpieczeństwa mogą spowodować, że nowy GLA poprawi wyniki sprzedaży w porównaniu z poprzednim modelem (dobrze wiemy, że wynik poprzednika był bardzo dobry) i stanie się hitem wśród mniejszych SUV-ów.