Mercedes-Benz

Projekt Geländewagen

Autor: Tomasz Zalewski

W 2020 roku została zaprezentowana jedyna w swoim rodzaju  Klasa G stworzona we współpracy z dyrektorem artystycznym Louis Vuitton oraz założycielem marki OFF-WHITE Virgilem Abloh. Celem projektanta oraz Mercedesa było ukazanie samochodu jako auta wyścigowego, który ma być jednocześnie dziełem sztuki wyznaczającym nową, przyszłą interpretację luksusu. Według Gordena Wagenera, naczelnego projektanta Mercedes-Benz, osiągnięty rezultat jest czymś pomiędzy rzeczywistością a przyszłością. Współpraca z Virgilem Ablohem pozwoliła połączyć dwie różne filozofie projektowania, co zaowocowało stworzeniem jedynego w swoim rodzaju designu.

Wewnątrz samochód nie przypomina żadnej poprzedniej „gelendy”, gdyż został pozbawiony wszystkich dodatków tj. cyfrowych wskaźników, ekranu multimedialnego. Wstawiono turkusową klatkę bezpieczeństwa, a fotele oraz kierownica inspirowane są Formułą 1. Pasy bezpieczeństwa zdobią nakładki z nazwiskami twórców – Abloh i Wagener. Można powiedzieć, że wewnątrz panuje minimalizm, który idealnie komponuje się z motywem wyścigowym.

Klasę G przerobiono na samochód przypominający pojazd wyścigowy, co widać po zawieszeniu, które zostało mocno obniżone. Zostały powiększone zderzaki i progi. Zamontowano potężne felgi znane z modelu GT 4-door oraz wyczynowe opony z podkreślonymi żółtymi napisami. Samochód jest zdecydowanie szerszy oraz niższy dla podkreślenia sportowego wyglądu. Geländewagen został pozbawiony kierunkowskazów oraz lusterek,  gdyż w samochodach rajdowych są one nieużyteczne.

Podsumowując można stwierdzić, iż projekt Klasy G jest szokujący, innowacyjny, ale z pełnym przekonaniem stwierdzam, że jest to dzieło sztuki, gdyż nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego. Co ciekawe, replika Geländewagen będzie możliwa do zlicytowania w znanym domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie, a zebrane fundusze będą przeznaczone na wspieranie sztuki. Zwycięzca licytacji będzie miał także możliwość spotkania się z twórcami projektu.