Mercedes-Benz

VISION AVTR czyli samochód przyszłości

Autor: Jakub Mucha

Jeżeli ktoś patrząc na nazwę tego modelu myśli o niedawnym hicie kinowym AVATAR to nie myli się ani trochę. Właśnie we współpracy z producentami tego filmu Mercedes-Benz stworzył swój nowy koncept, który ma przedstawiać przyszłość motoryzacji. Sam skrót AVTR oznacza także ADVANCED VEHICLE TRANSFORMATION. Z pozoru jest to typowy samochód, jednakże projektanci chcieli w nim połączyć piękno futurystycznych pojazdów z człowiekiem oraz przyrodą. 

Już przy pierwszym spojrzeniu widzimy, że jest to coś zupełnie innego, coś nowego. Opływowe, nowoczesne kształty oraz nowatorski design kół od razu przyciąga wzrok. Jeszcze ciekawiej robi się po wejściu do środka. W pierwszej chwili w oczy rzucą nam się bardzo nietypowe fotele z jeszcze bardziej nietypowego materiału. Są one stworzone z wegańskiej skóry DINAMICA, która jest produkowana ze starych ubrań czy plastikowych butelek. Co więcej, przy jej produkcji szczególny nacisk kładzie się na jak najniższą emisję zanieczyszczeń oraz zużycie energii. Idąc nieco dalej napotkamy się na wyjątkowy rodzaj drewna zwanym karuun, które charakteryzuje szybkie tempo wzrostu i łatwa uprawa. Całość uzupełnia tkanina inspirowana morskim światem. Może ona zmieniać kolor od subtelnego jasnoniebieskiego po ciemny granatowy zależnie od oświetlenia.

Kolejnym, niemałym zaskoczeniem jest brak jakichkolwiek przycisków oraz kierownicy. Centrum dowodzenia tym pojazdem ma być coś w rodzaju wielofunkcyjnego joysticka łączącego kierowcę z samochodem. Po położeniu na nim dłoni samochód budzi się do życia i rozpoznaje kierowcę na podstawie jego oddechu. Z kolei tradycyjne menu zostało zastąpione przez wyświetlacz z przeróżnymi funkcjami pojawiający się na dłoni kierowcy.

Trzeba się zgodzić, że wnętrze wygląda niesamowicie, ale samochód przede wszystkim powinien służyć do przemieszczania się. W modelu VISION AVTR odpowiedzialne za to mają być cztery silniki elektryczne, po jednym na każde koło. Wszystkie silniki mają generować łączną moc 350kW czyli prawie 476KM, a maksymalny zasięg na jednym ładowaniu ma wynieść około 700 kilometrów. Dużą innowacją w świecie motoryzacji ma być też możliwość poruszania się po przekątnej nawet o około 30 stopni. Ten ruch ma naśladować sposób poruszania się kraba, co tylko przywodzi na myśl, że jest to żywy organizm, a nie tylko maszyna.

Rewolucyjny jest też sposób w jaki została wyprodukowana bateria. Nie ma oczywiście mowy o tradycyjnych bateriach litowo-jonowych stosowanych w dzisiejszej motoryzacji. Tu zastosowane zostały baterie stworzone z grafenu z możliwością całkowitego ich recyklingowania. Kolejną wielką zaletą tej baterii ma być możliwość naładowania jej do pełna w niespełna 15 minut.

Mercedes-Benz tym modelem próbuje zatrzeć granicę między człowiekiem a maszyną. Stawia jak zawsze na luksus, ale do tego dokłada dbałość o środowisko oraz oszczędność wszelkich zasobów. Ten model ma być dowodem na to, że samochód może idealnie współgrać z naturą, a wszystkim może sterować człowiek. Niewątpliwie VISION AVTR to melodia dalekiej przyszłości, ale kto jak nie Mercedes ma wyznaczać nowe szlaki w motoryzacji. Kto wie, może samochód przyszłości jest bliżej niż myślimy.