Mercedes-Benz

Dlaczego światła Multibeam LED są najlepsze na świecie?

Autor: Szymon Bełza

Największy wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy w warunkach nocnych ma odpowiednie oświetlenie drogi. Światła samochodowe ewoluują od ponad 100 lat w dynamiczny sposób. Najważniejsze modele Mercedesa wprowadzające rewolucję w technice oświetleniowej zaprezentowano na ilustracji w poniższej galerii.

Pierwsze układy oświetleniowe pojazdów wykorzystywały lampy świecowe, następnie stosowano żarówki halogenowe i poprzez żarniki ksenonowe doszliśmy do diod LED. Zaprezentowana droga jaką przeszedł Mercedes-Benz pokazuje, że inżynierowie nie spoczywają na laurach i cały czas usprawniają systemy oświetleniowe swoich samochodów. Wszystkie te działania mają zapewnić klientom najbezpieczniejszy sposób poruszania się w nocnych warunkach jazdy.

Jak działają światła Multibeam?

Zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie pozwoliło zaprojektować topowy na rynku system oświetlenia Multibeam LED. Zasada działania tego oświetlenia opiera się na zastosowaniu modułu świetlnego składającego się, w zależności od modelu, od 18 do 84 diod LED wysokiej mocy zarządzanych za pomocą jednostki sterującej. Zastosowanie diod LED daje nam takie korzyści jak naturalną, białą barwę światła korzystną dla wzroku kierowcy czy też wysoką trwałość, która zapewnia długą i bezproblemową eksploatację. Kamera monitorująca drogę przed pojazdem, dostosowuje wiązkę światła do warunków drogowych 100 razy na sekundę, sterując jasnością poszczególnych diod. Odbywa się to w sposób przedstawiony na ilustracji poniżej.

Sytuacja ukazana na ilustracji pokazuje inteligentne sterowanie światłami pojazdu. W celu uniknięcia oślepiania innych uczestników ruchu drogowego, wybrane diody zostają zgaszone dzięki czemu kierowca nadal może poruszać się z włączonymi światłami drogowymi.

Co jeszcze wyróżnia oświetlenie Multibeam LED?

  • Dostosowanie wiązki światła do warunków miejskich, gdzie jest ona szersza i oświetla chodniki oraz pobocze drogi.
  • Funkcja Ultra Range, która pozwala uzyskać maksymalny możliwy zasięg reflektorów w warunkach autostradowych wynoszący 650 m.
  • Funkcja doświetlania zakrętów.
  • Dostosowanie świateł na podstawie danych z nawigacji, gdy zbliżamy się do ronda lub skrzyżowania.
  • Funkcja adaptacji świateł do złych warunków pogodowych, co pozwala na uniknięcie refleksów świetlnych.
  • Funkcja Off-road stosowana zazwyczaj w SUV-ach, ustawiająca maksymalną szerokość oraz jasność świateł samochodu co pozwala na bezpieczne poruszanie się w warunkach terenowych.

Przytoczone rozwiązania świateł Multibeam LED świadczą o ich wysokim zaawansowaniu technicznym. Wszystkie wymienione funkcje oświetlenia istotnie wpływają na poprawę bezpieczeństwa użytkownika pojazdu.