Mercedes-Benz

Mercedes me Connect - samochód pod kontrolą!

Autor: Tomasz Zalewski

Aplikacja Mercedes me Connect służy do połączenia sieciowego z samochodem marki Mercedes-Benz. Pozwala ona na zdalną diagnostykę pojazdu, zarządzanie nim, a także na jego lokalizowanie. Głównym zadaniem aplikacji jest zwiększenie komfortu użytkowania, oraz pomoc w znalezieniu naszego samochodu na parkingu ogromnej galerii handlowej i nie tylko.

Jak aktywować usługę?

Aktywacja oraz korzystanie z usług jest bardzo prosta. Aby móc korzystać z Mercedes me Connect, musimy zarejestrować pojazd na portalu Mercedes me. Rejestracja przebiega krok po kroku, aż docieramy do aktywacji usług me Connect. Gdy je załączymy, mamy możliwość łączenia się z samochodem. Warto pobrać aplikację z AppStore bądź Sklep Play, która jest bardzo intuicyjna w użytkowaniu.

Dlaczego warto skorzystać z usługi?

Do usług podstawowych można zaliczyć między innymi zarządzanie przeglądami, aktualizacja oprogramowania, pomoc w razie awarii lub wypadku oraz telefon alarmowy Mercedes-Benz. Zarządzanie przeglądami pozwala nie przejmować się nadchodzącymi pracami serwisowymi. Aplikacja odpowiednio wcześnie sygnalizuje zbliżający się termin przeglądu. Dodatkowo przekazuje istotne dane do zaufanego serwisu Mercedes-Benz, dzięki czemu łatwiej ustalić zakres napraw w naszym samochodzie.  Usługa w razie wypadku bądź awarii zapewni szybką i skuteczną pomoc. Po wysłaniu sygnału alarmowego za pomocą klawisza SOS łączymy się z Customer Assistance Center, które pomaga nam w odholowaniu rozbitego bądź uszkodzonego pojazdu. System alarmowy Mercedes-Benz powiadamia nasz Serwis, za pomocą wbudowanego modułu z centralą alarmową, a system przekazuje dokładną lokalizację pojazdu, a także ilość pasażerów wewnątrz. W krytycznej sytuacji przesyła informacje do europejskiej centrali alarmowej, aby można było jak najszybciej podjąć procedurę ratunkową.

Usługi zdalne pozwalają być na bieżąco z ważnymi danymi pojazdu takimi jak stan paliwa oraz zasięg, ciśnienie w ogumieniu, poziom płynu do spryskiwaczy czy stan licznika kilometrów. Takie informacje są szczególnie ważne podczas planowania dłuższej podróży. Aplikacja daje także możliwość zdalnego sterowania zamkami, sprawdzanie czy zamknięte są okna w pojeździe oraz pozwala programować ogrzewanie postojowe. Usługa powiadomienia o kradzieży i szkodzie parkingowej, w przypadku rozpoznanej kolizji, próbie odholowania pojazdu lub uruchomienia alarmu wysyła powiadomienie na smartfona z konkretną datą
i godziną zdarzenia.

Kolejną opcją jest możliwość zlokalizowania samochodu. Funkcja lokalizacji pojazdu pomoże znaleźć pojazd w promieniu 1,5 km oraz wskazać drogę powrotną do niego (bardzo przydatne na dużych parkingach). Drugą funkcją jest śledzenie pojazdu, która pozwala dokładnie lokalizować pojazd, także w czasie poruszania się samochodu, nawet jeśli jesteśmy w innym kraju.

Przydatną usługą jest Live Traffic Information w nawigacji, która wykorzystuje informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, dzięki czemu istnieje możliwość dotarcia do celu najkorzystniejszą drogą. Live Traffic Information dostarcza precyzyjnych informacji odnośnie korków drogowych oraz średniej prędkości na głównych drogach.

Dodatkowo, właściciele EQC otrzymują parę dodatkowych funkcji w nowej aplikacji Mercedes me:

  • Zdalne sprawdzenie czasu pozostałego do pełnego naładowania oraz poziomu naładowania.
  • Włączenie ogrzewania/ochłodzenia w pojeździe – jest to ważna funkcja dla samochodów elektrycznych, gdyż dzięki niej można rozpocząć jazdę w pełni naładowanym autem).
  • Sprawdzenie, czy dotrzemy do celu podróży przy aktualnym poziomie naładowania akumulatorów.
  • Możliwość inteligentnego planowania trasy z uwzględnieniem postojów na ładowanie (planowanie uwzględnia trasę, czas podróży oraz koszty ładowania).
  • Dostęp do mapy pokazującej aktualną lokalizację pojazdu, stacje ładowania zintegrowane w ramach Mercedes me Charge oraz dostępne w okolicy taksówki Free Now.

Podsumowując aplikacja Mercedes me Connect na pewno zwiększa funkcjonalność oraz komfort posiadanego pojazdu. Należy docenić to, iż usługa jest całkowicie darmowa przez 3 lata od momentu zakupu, a funkcji mamy naprawdę bardzo dużo. Wraz z pojawieniem się systemu multimedialnego MBUX, mamy możliwość zakupienia pakietu integracyjnego smartfon (Apple CarPlay oraz Android Auto) ze strony Mercedes me. Z czasem można się spodziewać rozszerzenia zakresu oferowanych usług.