Mercedes-Benz

Mercedes me Connect - jak to działa?

Autor: Adrian Rogalski

Kiedy nastąpi chwila będąca zwieńczeniem całego procesu zakupu pojazdu, czyli wydanie nowego auta do klienta, Doradca Handlowy lub Product Expert zaproponuje założenie konta w aplikacji me Connect.

Klient, który wcześniej o tym nie słyszał zazwyczaj spontanicznie pyta się: - Jak to działa!?

Postanowiliśmy dokładnie odpowiedzieć na to pytanie poniżej…                                                               

Niektóre z opisanych funkcji będą wyjątkowe i osobliwe, inne dość standardowe. Jednak pod koniec artykułu będziesz wiedział wszystko o możliwościach aplikacji.

Już na wstępie, należy podkreślić, że zakres usług może się różnić w zależności od modelu, oprogramowania, wyposażenia pojazdu czy wykupionych abonamentów.

Nadzór parkingowy i alarm włamaniowy

Od wielu lat stosuje się w samochodach czujniki drgań oraz ruchu, które po uderzeniu, czy też zarejestrowaniu ruchu w zamkniętym pojeździe uruchamiają alarm. Często odstrasza on złodzieja, albo informuje właściciela o kolizji z zaparkowanym samochodem. Co jednak gdy auto znajduje się daleko od nas? Tak daleko, że nie jesteśmy w stanie go usłyszeć w razie problemu.

Tu z pomocą przychodzi nam aplikacja me Connect, która w razie uruchomienia któregoś z zabezpieczeń od razu informuje o włączeniu alarmu czy wykryciu kolizji. Również jeżeli znajdujemy się z dala od pojazdu, dostajemy powiadomienia o odblokowaniu zamków.

Każdy z nas, kierowców, chociaż raz podchodząc do swojego samochodu natrafił na nieprzyjemną niespodziankę w postaci uszkodzenia pojazdu, kiedy był on zaparkowany. W takich sytuacjach sprawcy najczęściej nie ma, a naprawa jest opłacana z naszego AC.

me Connect na razie nie roztacza niewidzialnej tarczy nad pojazdem, ale już dziś wysyła informacje o tego typu zdarzeniach.

Sterowanie zamkami

Chyba każdemu zdarzyło się kiedyś zapomnieć zamknąć zaparkowane auto lub zostawić otwarte okno czy szyberdach. Jeżeli jeździsz nowym Mercedesem to nie musisz już w popłochu wracać na parking. Wystarczy, że sprawdzisz w aplikacji czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte, a jeśli nie to jednym przesunięciem palca na smartfonie  zamkniesz pojazd. Niebezpieczeństwo zostało zażegnane! 

Lokalizacja pojazdu, wyjazd poza/wjazd w konkretny obszar

Aplikacja daje nam możliwość monitorowania położenia pojazdu, gdy jest on zaparkowany (przydatne szczególnie kiedy zarządzamy flotą aut służbowych lub po prostu zdarza nam się zapomnieć gdzie zaparkowaliśmy pod galerią handlową).

Mamy też możliwość zaznaczenia obszarów, po których przekroczeniu przez nasze auto otrzymujemy powiadomienie na nasz smartphone.  Jest to przydatne jeżeli obawiasz się kradzieży auta czy syn/córka podbiera Ci kluczyki.

Niezależnie od naszej lokalizacji względem auta, w każdej chwili możemy wysłać nowy cel podróży do nawigacji samochodu.

Live Traffic

Jest  to sub-aplikacja nawigacji, dzięki której ominiemy zatory drogowe i dojedziemy do celu w najkrótszym możliwym czasie. Nasz Mercedes dzięki łączności z siecią otrzymuje informacje o korkach wynikających z prędkości innych pojazdów połączonych w systemie.

Jego prawidłowe działanie wymaga aktywacji usługi w portalu me Connect lub po trzech latach od pierwszej aktywacji, bądź wykupienia nowego abonamentu.

Internet w aucie

Każdy obecnie produkowany Mercedes-Benz jest fabrycznie wyposażony w moduł komunikacyjny Hermes. Jest to urządzenie pełniące funkcje karty SIM. Jest on wykorzystywany do wykonywania połączeń alarmowych, lokalizacji pojazdu, ale może też pełnić funkcję routera. Po aktywacji funkcji „Internet w aucie” w menu zostaniemy przekierowani do strony plus.pl, w której po założeniu osobistego konta i rejestracji go w salonie Mercedes-Benz lub Plus oraz wykupieniu jednego z pakietów danych możemy cieszyć się własną siecią dostępną dla pasażerów pojazdu. Jednocześnie możliwe staje się korzystanie z wyszukiwarki internetowej, przy użyciu ekranu centralnego w pojeździe.

Internet działa bez dodatkowych opłat również poza granicami kraju.

Funkcje serwisowe

Dzięki me Connect możemy z dowolnego miejsca na ziemi kontrolować aktualny stan serwisowy naszego auta. Mamy na bieżąco informacje o:

- stanie paliwa,

- aktualnym przebiegu,

- aktualnym stanie AdBlue,

- stanie płynu do spryskiwaczy,

-stanie akumulatora,

-zużyciu klocków hamulcowych,

-nadchodzących przeglądach ze względu na czas i przebieg (rok, bądź kolejne 20 000km),

-ciśnieniu w każdym z kół.,

W razie awarii lub pojawienia się błędów czujników, aplikacja wysyła komunikaty i powinniśmy bezzwłocznie skontaktować się z serwisem.

Po połączeniu profilu kierowcy w Mercedesie z systemem MBUX możemy dodatkowo za pomocą aplikacji wybrać kolor oświetlenia ambiente i styl widoku zegarów.

Komputer pokładowy

W aplikacji mamy wgląd do pełnej funkcjonalności komputera pokładowego.

W tym dostęp do statystyki ostatniej podróży oraz wskazań zużycia paliwa. Otrzymujemy też informacje o ocenie naszego stylu jazdy w kontekście ekonomii.

Alarm o przekroczenie prędkości

Jeżeli auto jest użytkowane przez osoby trzecie przydatna może być informacja o przekroczeniu, ustawionego przez kierowcę, limitu prędkości. Sama możliwość sprawdzenia takiego parametru może wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy i poprawę zużycia paliwa we flocie pojazdów służbowych.

Sterowanie ogrzewaniem postojowym/wentylacją

W spalinowych autach wyposażonych w tak zwane webasto (ogrzewanie postojowe) oraz we wszystkich autach elektrycznych i hybrydowych w gamie Mercedes-Benz, mamy możliwość ustawienia czasu rozpoczęcia dogrzewania lub chłodzenia auta oraz ustalenie temperatury wewnątrz przez aplikację. Dzięki temu będziemy wsiadać zawsze do przyjemnie ciepłego auta zimą, lub schłodzonego latem.

Szerokiej drogi z me Connect

Teraz już wiesz, jakie możliwości stawia przed Tobą aplikacja me Connect. W razie dodatkowych pytań, zapraszamy do Salonu Mercedes-Benz Warszawa! Nasi Product Experci chętnie pomogą w konfiguracji i założeniu konta w aplikacji