Mercedes-Benz

Mercedes me Eco Coach – zrównoważony rozwój i mobilność w jednym

Autor: Wiktor Dziekiewicz

Nie od dziś wiadomo, że marka Mercedes-Benz lubi zaskakiwać nowatorskimi rozwiązaniami oraz nowinkami technologicznymi w dziedzinie motoryzacji. Wszystko to za sprawą filozofii Best Customer Experience - najlepsze doświadczenie klienta. Już od kilku lat producent ze Stuttgartu stawia na rozwój modeli elektrycznych i hybrydowych. Dla koncernu Daimler AG kwestia zrównoważonego rozwoju ma ogromnie znaczenie. Mercedes-Benz konsekwentnie realizuje tę strategię, zarówno globalnie jak i lokalnie, dzięki narzędziom specjalnie do tego zaprojektowanym. Właśnie dlatego powstała nowa aplikacja z ekosystemu Mercedes me o nazwie Eco Coach. Zauważyliśmy, iż coraz więcej klientów naszej marki wybiera modele z napędem hybrydowym lub elektrycznym. Program Eco Coach ma na celu wprowadzenie klientów w świat elektromobilności oraz nauczenie użytkownika w optymalny sposób wykorzystywać potencjał pojazdu z napędem alternatywnym.

Ale o co w tym wszystkim chodzi? Aplikacja polega na wykonywaniu określonych zadań i wyzwań oraz postępowaniu według konkretnych wskazówek. Za prawidłowe ich wykonanie użytkownik zdobywa punkty. Wyzwania to, np. w autach typu plug-in hybrid, suma przejechanych kilometrów tylko w trybie elektrycznym, naładowanie auta w konkretnych lokalizacjach czy uzyskanie jak najniższego zużycia energii elektrycznej, za co uzyskuje się punkty. A wszystko zostało zaprojektowane po to, aby użytkownik jak najlepiej poznał możliwości i korzyści płynące z posiadania auta z gamy EQ i EQ Power.

Porady widniejące w aplikacji są z korzyścią zarówno dla użytkownika, ale przede wszystkim dla środowiska naturalnego. W myśl zasady Mercedes nie tylko bawi ale i uczy program Eco Coach mobilizuje użytkownika do korzystania z auta w sposób zoptymalizowany – tzn. jednocześnie efektywny i oszczędny. Dzięki korzystaniu z aplikacji i przestrzeganiu zaleceń, żywotność akumulatora się wydłuża. Za tym idzie cała filozofia EQ tzn. wydłużenie okresu eksploatacji aut elektrycznych oraz przestawienie się użytkowników na inny styl życia i dostosowanie go do elektormobilności. Informacja zwrotna podawana użytkownikowi opiera się na indywidualnym stylu jazdy mierzonym odpowiednio przez algorytm. Dzięki temu użytkownik ma dostęp do statystyk, może prześledzić swój styl jazdy oraz  porównać go z wynikami innych użytkowników aplikacji.

Co z uzyskanymi punktami?

Uzyskane punkty będą mogły zostać wykorzystane w nietuzinkowy sposób. W momencie premiery Eco Coach w Niemczech jako nagrodę udostępniono bony na doładowanie auta przez Mercedes me Charge oraz vouchery na zakupy w sklepie internetowym z oryginalnymi akcesoriami Mercedes-Benz.

Aplikacja Mercedes me Eco Coach pomaga przybliżyć klientom świat e-mobility

W 2016 r. pojawiła się po raz pierwszy aplikacja Mercedes me jako centrum zarządzania pojazdem z poziomu smartphone’a. W 2019 roku działanie aplikacji zostało rozszerzone o gamę modeli elektrycznych i hybrydowych. Dzięki temu już z poziomu telefonu możemy zaplanować podróż naszym autem z napędem alternatywnym (zaznaczając punkty ładowania) i potem wyświetlić na ekranie centralnym naszego pojazdu.

Cały czas dla sporej części klientów poznanie świata e-mobility znaczy wejście w nowy i nieznany obszar motoryzacji. Samochody z napędem elektrycznym oferują nowe rozwiązania, nie mające wcześniej zastosowania w autach z napędem konwencjonalnym. Dlatego program Eco Coach ma umożliwić zrozumienie w pełni tematyki elektromobilności oraz pomóc przesiąść się w auto hybrydowe lub elektryczne.

Tak jak z Mercedes me, im szybciej użytkownik zacznie korzystać z tego udogodnienia tym szybciej osiągnie korzyści, tak samo jest z programem Eco Coach. Szczególnie tyczy się to aut hybrydowych, gdzie istotne jest wyuczenie pewnych zachowań od samego początku użytkowania auta zaraz po jego zakupie. Między innymi fundamentalne znaczenie ma ładowanie baterii do pełna od samego początku, ponieważ zmniejszamy wówczas dystans przejechany na silniku spalinowym, a tym samym zmniejszamy emisję dwutlenku węgla. Dzięki temu krótkie dystanse, a w tym podróże do pracy możemy odbyć w trybie bezemisyjnym. Aplikacja będzie dostępna na polskim rynku już w przyszłym roku.