Mercedes-Benz

AMG Track Pace – twój osobisty inżynier wyścigowy

Autor: Szymon Bełza

Zespoły wyścigowe to nie tyko kierowcy, ale także sztab inżynierów, którzy zbierają informacje o pojeździe oraz pokonywanych przez niego czasach okrążenia toru. Wszystko to robione jest w celu znalezienia błędów popełnianych przez prowadzącego samochód i próbie ich eliminacji, aby zwiększyć szanse na wygranie wyścigu.  Mercedes chcąc zapewnić podobne możliwości dla posiadaczy samochodów AMG znalazł prostsze rozwiązanie niż sztab inżynierów z aparaturą pomiarową, czyli aplikację AMG Track Pace.

Czym jest AMG Track Pace?

Z racji posiadania samochodu o świetnych osiągach wielu właścicieli modeli AMG wybiera się na tor wyścigowy, chcąc sprawdzić swoje umiejętności, jak i możliwości posiadanego auta. Zamiast mierzyć czasy na torze stoperem, Mercedes oferuje rozbudowaną aplikację AMG Track Pace zainstalowaną w systemie multimedialnym, która pełni rolę naszego inżyniera wyścigowego. Aplikacja współpracuje z 80 czujnikami zainstalowanymi w samochodzie, monitorując 10 razy na sekundę dane możliwe do odczytania i analizowania przez kierowcę, co pozwoli mu na osiąganie lepszych czasów na torze. Zbierane są dokładne informacje o położeniu samochodu na torze, jak mocno skręcamy kierownicą czy wciskamy pedał przyśpieszenia lub hamulca. Inne zbierane dane to prędkość, przeciążenia, prędkość obrotowa silnika, wykorzystywana moc i moment obrotowy silnika w danej chwili, temperatura zarówno opon, jak i oleju w silniku oraz w skrzyni biegów. Dzięki takim informacjom wiemy, czy samochód jest już odpowiednio rozgrzany i gotowy do jazdy torowej.

Co umożliwia AMG Track Pace?

 Jeśli zastanawia nas czy zdołamy się zbliżyć z czasem od 0 do 100 km/h  do danych podawanych przez producenta, możemy dzięki AMG Track Pace zmierzyć czas przyśpieszenia do interesującej nas prędkości, czy też na odcinku ¼ lub 1 mili.

Gdy wybieramy się na tor, w aplikacji mamy już wgrane najpopularniejsze tory wyścigowe na świecie. Jeżeli danego toru nie ma w aplikacji to nie problem, możemy sami wytyczyć swój własny tor. Podczas jazdy na torze aplikacja rejestruje czasy okrążenia, różnice w czasach w poszczególnych sektorach, a wszystkie dane mogą być wyświetlane na ekranach systemu multimedialnego lub przed oczami kierowcy dzięki wyświetlaczowi head-up. Bardziej złożone dane, są zapisywane i możliwe do przenalizowania w późniejszym czasie.

Aplikacja AMG Track Pace współpracuje również z pakietem rozszerzonej rzeczywistości, co przekłada się na to, że możemy nagrywać nasze przejazdy, a na obraz zostaną naniesione najważniejsze parametry jazdy. Jeżeli takiego elementu wyposażenie nie posiadamy, możemy skorzystać z AMG Track Pace, jako  aplikacji na smartfona i nagrywać oraz analizować dane z poziomu naszego telefonu.